Hikayemiz

Yazılı tarihi 1960’lı yıllara dayanan Yağcıoğlu Pastaneleri’nin gerçek hikayesi, 1900’lü yılların Karadeniz Yaylaları’ndan izler taşıyor. Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’ne bağlı Çatköy’de başlayan bu hikayenin en önemli duraklarından biri olan Rusya, atalarımızın fırıncılık ve pastacılık alanında ustalıklarını geliştirmesinde büyük önem taşıyor. Bilgi, deneyim ve becerilerini kendi topraklarına taşıyan, lezzeti kendi üslubuyla harmanlayarak berekete dönüştüren bir ailenin torunlarıyız bizler.

Bugün, mesleğimizin inceliklerini kulağımıza fısıldayan büyüklerimizden aldığımız cesaret ve azimle, fırıncılık ve pastacılık mesleğine gönül veren 3. kuşak olarak üretmeye devam ediyoruz.

1970 yılında İstanbul’daki ilk şubesini Cennet Mahallesi’nde açan Yağcıoğlu Pastaneleri’nin gelişime ve yeniliğe açık bakış açısı, günümüzde başarısını artırarak sürdürmesindeki yegane sebeptir. Kökeninde, ekmeğin en iyisini üretme hedefi olan bir aile olarak, geçtiğimiz 50 yılda fırıncılık alanındaki profesyonelliğimizi, gıda alanında daha geniş bir yelpazeye taşımayı başardık. Daima en kaliteli malzemeyi, en iyi ustalarla, en doğru altyapı koşullarında birleştirmeyi felsefemiz haline getirdik. Bu felsefeyi, ürünlerimizi tercih ederek destekleyen müşterilerimize daima teşekkürü bir borç biliriz.